19.5 C
New York kenti
Çarşamba, Mayıs 18, 2022

6+ Hamilelikte Hemoglobin Artırıcı Besinler

Hemoglobin, oksijenin akciğerlerinizden vücudun geri kalanına taşınmasına yardımcı olur (1) . Hamilelik sırasında bebeğinizin oksijen ihtiyacını da karşılamaya yardımcı olur.

Dolaşımdaki hemoglobinde bir artış olsa da, genel hemoglobin konsantrasyonu hamilelik sırasında, özellikle de trimesterin ortasında düşme eğilimi gösterebilir (2) . Seviyeler ikinci trimesterde en düşük seviyeye ulaştı ve endişe kaynağı olan anemi ile sonuçlanabilir.

Anemi riskini en aza indirmek için doktorlar doğum öncesi kontroller sırasında annedeki hemoglobin seviyelerini takip eder ve bunu iyileştirmek için ilaçlar önerebilir. Burada MomJunction, hamilelik sırasında hemoglobin seviyenizi iyileştirebilecek birkaç etkili yolu listeler.

Gebelikte İdeal Hemoglobin Düzeyleri

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre gebelerde hemoglobin düzeyi birinci ve üçüncü trimesterde 11g/dl’den, ikinci trimesterde 10,5g/dl’den fazla olmalıdır (2) . Hamilelik sırasında düşük hemoglobin seviyelerinin düşük doğum ağırlığı ve erken doğum ile ilişkili olması muhtemeldir.

Araştırmaya göre, aşırı yüksek hemoglobin de risk oluşturabilir ve iyi demir seviyeleri anlamına gelmeyebilir. Bu nedenle, hamilelik sırasında ideal hemoglobin seviyesini korumak için uygun özen gösterilmelidir.

Gebelikte Hemoglobin Nasıl Artırılır?

İşte hamilelik sırasında hemoglobin seviyelerini iyileştirmek için yapabilecekleriniz.

 1. Diyette demir açısından zengin besinler : Hemoglobininiz ideal seviyelerin hemen altındaysa, demir açısından zengin gıdaların alımını artırın. Hamilelik sırasında günde 27 mg demire ihtiyacınız vardır (3) . Bu gereksinimi karşılamak için aşağıdaki yiyecekleri diyetinize dahil etmeyi düşünebilirsiniz (4) :

a. Sebzeler ve meyveler: Ispanak, maydanoz, Brüksel lahanası, şalgam, bezelye, brokoli, lahana, kuşkonmaz, lahana, yeşil biber ve domates, sebzelerdeki bazı demir kaynaklarıdır. Meyvelerde portakal, elma, kayısı ve incir yiyebilirsiniz.
B. Kuru meyveler: Kuru üzüm, yer fıstığı, badem, hurma, kuru incir ve fındık iyi demir kaynaklarıdır.
C. Tahıllar, tahıllar ve ekmek: Buğday tohumu, buğday, karabuğday, darı, arpa, yulaf ve tahıllar ve demirle zenginleştirilmiş ekmek yardımcı olabilir.
NS. Kümes hayvanları ve deniz ürünleri: Yumurta, tavuk, karaciğer, domuz eti, sığır eti, kuzu eti ve istiridye, sardalye, istiridye, ton balığı ve karides gibi deniz ürünleri iyi seçimlerdir.
e. Diğerleri: Hemoglobin seviyelerini iyileştirmenize yardımcı olabilecek diğer bazı yiyecekler hindistancevizi, fıstık ezmesi, çikolata ve ısırgan otu çayıdır (5) .

 1. C vitamini açısından zengin gıdalar : C vitamini, tükettiğiniz gıdalardan demiri emmeye yardımcı olabilir, böylece vücudunuzda daha fazla hemoglobin üretir (6) . Kaynaklardan bazıları karnabahar, yeşil biber, kavun, çilek, kivi, domates suyu ve patatestir (7) .
 1. Takviyelerle Birlikte Bulunmaması Gereken Besinler : Demir emilimini engelleyebileceklerinden, demir takviyeleri ile birlikte demir blokerleri almayın. Biraz aradan sonra alabilirsin. Bu tür yiyeceklerden birkaçı peynir, yoğurt, dondurma, süt, çay, kahve ve alkoldür (8) .
 1. İlaçlar ve takviyeler : Doktorlar genellikle hemoglobin sayınız, diyet planınız ve içinde bulunduğunuz üç aylık döneme göre demir takviyeleri reçete eder. Reçete edilen takviyelerin dozunu almak anemi riskini önlemeye yardımcı olabilir (9) .
 2. Oral veya intravenöz: Demir takviyeleri oral olabilir, ancak kadın oral demiri tolere edemiyorsa intravenöz olarak uygulanabilir. 
 3. Vitamin alımı: Demir eksikliği vitamin eksikliğini maskeleyebileceğinden B12 vitamini gibi vitaminlerin alınması da önemlidir. 

  Sağlıklı bir hemoglobin seviyesini korumanın en güvenli yolu, hamilelik boyunca sağlıklı bir diyet uygulamaktır. Yediğiniz yiyeceklerden doğru beslendiğinizi görün. Ayrıca, doktorunuza düzenli ziyaretlerinizde hemoglobin seviyenizi kontrol ettirin.

Doktora Ne Zaman Gidilir?

Düşük hemoglobin seviyeleri ayrıca bir doktor ziyareti gerektirebilecek aşağıdaki belirti ve semptomlara neden olabilir.

 • Soluk diş etleri ve cilt
 • Kas zayıflığı ve yorgunluk
 • Sık sık baş ağrısı
 • Düzensiz kalp atışı
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Zor nefes alma (10)

Doğru hemoglobin seviyelerini korumak, sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Bu nedenle, ne yediğiniz, vücuttaki veya olağandışı görünen davranışlardaki herhangi bir değişiklik konusunda bilinçli olun ve hemoglobin düzeylerini düzenli olarak kontrol ettirin.

Hamilelik sırasında hemoglobin seviyeleriniz düşük müydü? Onları nasıl iyileştirdin? Yorumlarda deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Benzer İçerikler

Sosyal medya

0BeğenenlerBeğen
3,312TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

Falanlar Filanlar