19.5 C
New York kenti
Çarşamba, Mayıs 18, 2022

Çocuklar Enerji İçeceği İçebilir mi?

Enerji içecekleri, enerjiyi artırdığı ve zihinsel uyanıklığı ve fiziksel performansı geliştirdiği bilinen içmeye hazır, kafeinli içeceklerdir. Birkaç yetişkin onları düzenli olarak tüketir. Bununla birlikte, sağlık üzerindeki kanıtlanmış olumsuz etkileri nedeniyle çocuklar ve ergenler, enerji içeceklerini içmekten kesinlikle caydırılmaktadır.

Çocuklar ve gençler genellikle enerji içeceklerini spor içecekleriyle karıştırırlar. Sonuç olarak, hidrasyon gibi genel amaçlar için büyük miktarlarda enerji içeceği tüketirler. Bu nedenle çocukları enerji içecekleri ve güvenlikleri hakkında bilgilendirmek çok önemlidir.

Bu yazı size enerji içeceklerinin çocuklar için zararlı etkilerini ve çocuğunuzun diyetindeki enerji içeceklerini değiştirmek için seçmeniz gereken sağlıklı alternatifleri anlatıyor.

Ancak başlamadan önce, enerji içecekleri ile sporcu içecekleri arasındaki farkı anlayalım.

Enerji İçecekleri Vs. Spor içecekleri

Çocukların sporcu içecekleri ile enerji içecekleri arasındaki farkı anlamaları gerekir. Spor içecekleri, yorucu aktivite sırasında hidrasyon için kullanılan sıvılardır. Buna karşılık, enerji içecekleri, enerjiyi artırmak ve atletik performansı artırmak için kullanılan içeceklerdir.

Tipik olarak, bir enerji içeceği şeker, antioksidanlar, vitaminler ve kafein içerir. Öte yandan, spor içecekleri öncelikle şeker ve sodyum ve potasyum gibi elektrolitler içerir, ancak kafein içermez. Uzmanlara göre, her yaştan çocuk ve genç enerji içeceğine ihtiyaç duymuyor. Bununla birlikte, sporcu içecekleri, uzun süreli, güçlü fiziksel faaliyetlerde bulunan genç sporcular için faydalı olabilir.

Spor içeceklerindeki şeker, yorucu aktivite sırasında enerji sağlar ve elektrolitler, kayıp tuzları yenileyerek kasların düzgün çalışmasına yardımcı olur. Yine de, yorucu sporlar yapan bir çocuğun spor içeceği içip içmemesi gerektiğine bir spor beslenme uzmanı veya çocuk doktoruna danışarak karar verilmelidir.

Not: Vitaminwater, bir çocuğun sağlığını artırmak için pazarlanan içmeye hazır başka bir içecektir. Bu ürün esas olarak vitamin ve mineral içerir. Bununla birlikte, şeker, kafein ve diğer bitkisel bileşenleri de içerebilir. Bu nedenle uzmanlar çocuklar için Vitaminwater kullanımına karşı önermektedir.

Enerji İçecekleri Çocuklar İçin Neden Kötüdür?

Seattle Children’s uzmanlarına göre, çocuklar için enerji içeceklerinin iyi bir seçim olmamasının iki nedeni var.

Birincisi, enerji içecekleri, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (ABD FDA) güvenlik kontrollerinden geçmeyen diyet takviyeleri olarak pazarlanmaktadır. Güvenlik kontrollerinin olmaması, bilinmeyen miktarlarda şifalı otlar gibi gizli bileşenler içeren bu ürünlerin şansını artırıyor.

İkincisi, enerji içecekleri, uzun vadede bir çocuğun sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek yüksek ve düzensiz miktarlarda kafein gibi bazı şüpheli bileşenler içerir. Kafeinin yanı sıra, enerji içeceklerinde çocuklar için zararlı olabilecek diğer bazı yaygın bileşenler şunlardır:

 • Şeker
 • Taurin ve L-karnitin gibi yasal uyarıcılar
 • Amino asit türevleri
 • Ginseng ve guarana gibi otlar veya bitkisel takviyeler

Bir sonraki bölüm, bu bileşenlerin her birinin çocuğun sağlığı üzerindeki etkilerini tartışmaktadır.

Çocuklar İçin Enerji İçeceklerinin Olası Sağlık Riskleri

Piyasada genel olarak iki çeşit enerji içeceği bulunmaktadır. Her ikisi de benzer bileşenler içerir ancak porsiyon boyutlarında farklılık gösterir. Biri, 16 oz’luk bir kutu gibi normal bir soda ile aynı boyutta kaplarda gelirken, enerji atışları olarak bilinen diğeri, iki ila iki buçuk ons ​​konsantre enerji içeceği içeren küçük kaplarda gelir.

Bu enerji içeceklerinden herhangi birini tüketmek, aşağıdakiler gibi birkaç kısa ve uzun vadeli sağlık sorununu gündeme getirebilir:

 1. Anksiyete ve Uykusuzluk: Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi’ndeki uzmanlar, küçük çocuklara kafein alımından kaçınmalarını ve 12 ila 18 yaş arası çocuklar için kafein alımını 100 mg (bir fincan) ile sınırlandırmalarını tavsiye ediyor.

Kafein içeren bir bitki ürünü/özü olan guarana gibi ek uyarıcıların varlığı nedeniyle enerji içeceklerinde kafein içeriği beklenenden çok daha fazla olabilir.

Yüksek kafein alımı merkezi sinir sistemini (CNS) etkileyebilir ve kaygı ve uykusuzluğa yol açabilir. Bunların yanı sıra, enerji içeceklerinin çocukların yaşayabileceği diğer olumsuz etkilerinden bazıları şunlardır:

  • sinirlilik
  • Dikkati sürdürme zorluğu
  • Huzursuzluk

Not: Kafeinli enerji içeceklerinin düzenli tüketimi çocuklarda ve gençlerde kafein bağımlılığına yol açabilir. Bu gibi durumlarda enerji içeceklerini bıraktıklarında sürekli baş ağrısı, uyuşukluk ve kronik yorgunluk gibi yoksunluk belirtileri gelişebilir.

 1. Obezite ve tip-2 diyabet: Çoğu enerji içeceği, yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi yüksek miktarda şeker veya tatlandırıcı içerir. Aşırı şeker tüketimi, obezite ve tip 2 diyabet ile sonuçlanan istenmeyen kilo alma riskini artırır. Kafein, insülin duyarlılığını doza bağlı bir şekilde azalttığı bilindiği için sorunu daha da kötüleştirebilir, yani kafein alımı ne kadar yüksek olursa, insülin duyarlılığındaki düşüş o kadar fazla olur.
 1. İştah bastırma: Enerji içecekleri, sodada bulduğunuz şeker miktarına neredeyse eşdeğer veya ondan daha yüksek miktarda şeker içerir. Glikoz, yüksek fruktozlu mısır şurubu ve sakaroz, genellikle enerji içeceklerinde bulunan şeker formlarıdır. Bu şekerleri yüksek miktarlarda tüketmek çocuğun karnına yük bindirebilir ve diğer yiyeceklere olan iştahını bastırabilir. Ayrıca, enerji içeceklerindeki yüksek miktarda kafein, sempatik sinir sistemini (SNS) uyararak daha fazla tokluk ve açlığın bastırılmasına neden olabilir.
 1. Dehidrasyon: Kafeinin uyarıcı olmasının yanı sıra idrar söktürücü etkileri de vardır. Bu nedenle, özellikle çocuk veya genç sıcak iklimlerde şiddetli aktivite yaparken aşırı kafein tüketimi, vücuttan sıvı kaybını artırarak dehidrasyona neden olabilir. Ayrıca, idrar yoluyla natriürez veya sodyum atılımı, kafein tüketiminin dehidrasyonu kötüleştirebilecek başka bir fizyolojik etkisidir.
 1. Diş çürükleri: Enerji içecekleri düşük pH ve yüksek şeker içeriğine sahiptir. Bu faktörlerin her ikisi de çocuklarda diş çürümesine yol açan mine erozyonuna neden olur. yayınlanan bir araştırmaya göre Genel Diş Hekimliği, enerji içecekleri diş minesine spor içeceklerinden daha fazla zarar verebilir. Bu nedenle bu tür ürünleri tüketen çocukların, tükettikten en az yarım saat sonra dişlerini fırçalamaları gerekmektedir.
 1. Kemik kaybı: Çocuklar, uygun büyüme ve gelişme için optimum kalsiyum seviyelerine ihtiyaç duyarlar. Yüksek miktarda kafein tüketimi, daha düşük kalsiyum emilimi (biyoyararlanım) ve artan kalsiyum atılımı ile bağlantılı olup, kemik kaybına katkıda bulunur. Bu nedenle, enerji içecekleri onlar için iyi bir seçim değildir.
 1. Hipertansiyon ve aritmi: Araştırma çalışmaları, enerji içeceklerinin kalp atış hızı ve kan basıncında artışa neden olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, aşırı tüketim, hipertansiyon ve aritmi gibi olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bunların temel nedeni kafeinin ergojenik etkisidir.

Bunların yanı sıra aşırı enerji içeceği tüketimi, çocukların ve gençlerin yüksek riskli davranışlar sergilemesine neden olabilir. Nadir de olsa aşırı enerji içeceği tüketimi nöbet, mani, felç ve hatta ölüme neden olabilir.

Aşırı enerji içeceği tüketiminin olumsuz etkileri, astım veya kronik kalp hastalığı gibi mevcut rahatsızlıkları olan çocuklarda özellikle korkunç olabilir. Bu gibi durumlarda enerji içecekleri de ilaçlara müdahale edebilir.

Enerji İçeceklerine Sağlıklı Alternatifler

Su, yaşları boyunca çocuklar için en iyi hidrasyon kaynağıdır. Ancak hidrasyon ve enerji sağlayan seçenekler arıyorsanız, çocuğunuza aşağıdaki sağlıklı doğal içecekleri verebilirsiniz.

 • Hindistan cevizi suyu
 • Yağlı süt
 • Ev yapımı sebze suları
 • Şekersiz ve doğal aromalı su
 • Şekersiz ve az yağlı süt

Enerji içecekleri, çocukların ve gençlerin kaçınması gereken yüksek şekerli, kafeinli içeceklerdir. Bu tür içecekleri tüketmek hem kısa vadede hem de uzun vadede sağlıklarını etkileyebilir. Bu nedenle, çocuğunuzu enerji içeceklerini atlamaması için yönlendirin ve çocuğunuzun büyümesini ve gelişimini destekleyecek kadar besleyici olan hindistan cevizi sütü, taze, ev yapımı şekerli sebze suyu veya ayran gibi sağlıklı içecekleri tercih edin.

Benzer İçerikler

Sosyal medya

0BeğenenlerBeğen
3,312TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

Falanlar Filanlar