18.4 C
New York kenti
Cuma, Mayıs 20, 2022

Çocuklarda Astım: Nedenleri, Riskleri, Belirtileri, Tedavisi ve Önlenmesi

Astım, tekrarlayan hava yolu obstrüksiyonu ataklarına neden olan akciğerlerin kronik inflamatuar bir hastalığıdır. Astımlı çocuklar sigara dumanı, polen ve soğuk hava gibi belirli tetikleyicilere karşı hassas olabilir.

Bu tetikleyiciler hava yolu iltihabına yol açarak hava yolu ödemi (şişme), mukus üretiminde artış ve bronkospazm (hava yolunun daralması veya tıkanması) ile sonuçlanabilir. Sonuç olarak astımlı çocuklar astım atakları sırasında nefes almakta zorluk çekebilirler.

Astım, çocuklar arasında en sık görülen kronik hastalıktır ve bulaşıcı olmayan önemli bir hastalıktır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, ABD’de 18 yaşın altındaki 5,1 milyondan fazla çocuğa çocukluk çağı astımı teşhisi konuyor.

Astım semptomları her yaşta ortaya çıkabilir, ancak çoğu çocuk beş yaşına kadar semptomlara sahip olabilir. Çocuklarda astımın nedenleri, risk faktörleri, semptomları, komplikasyonları, teşhisi, tedavisi ve önlenmesi hakkında bilgi edinmek için bu yazıyı okuyun.

Çocuklarda Astımın Risk Faktörleri ve Nedenleri

Astım, akciğerlere hava taşıyan tüplerin (hava yollarının) şişmesi (iltihabı) nedeniyle oluşur. Bu, hava yollarını normalden daha dar ve hassas hale getirebilir. Aşağıdaki tetikleyicilere maruz kalmak çocuklarda astım riskini artırabilir.

 • Egzersiz yapmak
 • Sigara içmek
 • Kirlilik
 • Soğuk hava
 • Grip veya soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlar
 • Polen, hayvan kürkü, toz akarlarına karşı alerjiler
 • Astımlı ebeveynlere sahip olmak
 • obezite
 • C ve E vitaminleri ve omega-3 yağ asitlerinden yoksun bir diyet

Annenin hamilelik sırasında sigara içmesi gibi bazı doğum öncesi faktörler de çocuklarda astım riskini artırır. Tetikleyicileri ve risk faktörlerini belirlemek ve bunlardan kaçınmak astım semptomlarını kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

Astım Belirtileri

Astım semptomları her çocukta farklılık gösterebilir ve semptomlar bazen daha az şiddetli olabilir ve diğer zamanlarda alevlenebilir. Ek olarak, çoğu çocuk astım tetikleyicilerine maruz kaldıktan sonra ani başlayan semptomlara sahip olabilir.

Çocukluk çağı astımının ortak belirti ve semptomları aşağıdakileri içerebilir.

 1. Öksürük: Astımlı çocuklarda gelip giden sürekli bir öksürük olabilir. Bazı çocuklarda gece öksürükleri de görülmektedir.
 2. hırıltı: Çoğu durumda ıslık sesi veya gürültülü solunum duyulur.
 3. Nefes darlığı: Astımlı çocuklar, örneğin egzersiz sırasında olduğu gibi aktif olduklarında solunum güçlüğü yaşayabilirler.
 4. Göğüste sıkışma: Daralan hava yolu havayı solumayı ve solumayı zorlaştırabilir. Böylece çocuk sanki biri göğsünü sıkıyor veya oturuyormuş gibi hissedebilir.
 5. Yorgunluk ve zayıflık

Bazı çocuklarda bronkospazm nedeniyle oluşan astım atakları olabilir. Bu, hava yollarını çevreleyen kasların kasıldığı zamandır. Sonuç olarak, astım atakları sırasında şiddetli astım semptomları görülür.

Astımlı çocuklar da nefes alma sorunları nedeniyle endişe ve stres yaşayabilir. Astım semptomları başka durumlarda da görülebilir. Bu nedenle kesin tanı ve tedavi için tıbbi yardım alınması önerilir.

Çocuklarda Astımın Komplikasyonları

Çocuklarda kontrolsüz veya kötü yönetilen astım nedeniyle aşağıdaki komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

 • Pnömoni, gastroözofageal reflü ve obstrüktif uyku apnesi riskini artıran kalıcı veya kalıcı hava yolu hasarları
 • Şiddetli astım atakları
 • Artan acil servis veya hastanede kalış süresi
 • Eksik okul ve diğer aktiviteler

Bazı çocuklar yan etkiler ve uzun süreli ilaçlar geliştirebilir. Örneğin, inhale oral kortikosteroidler mantar enfeksiyonları, Cushing sendromu, kilo alımı ve metabolik işlev bozuklukları ile ilişkili olabilir. İlaçların bu etkilerini önlemek için alınacak önlemleri öğrenmek için doktorla konuşabilirsiniz.

Astım Teşhisi

Doktorlar semptomlara bağlı olarak çocuklarda astımı teşhis edebilir. Teşhisi doğrulamak için aşağıdaki testler istenir.

 • spirometri Akciğer fonksiyonunu kontrol etmek için spirometre adı verilen bir cihaz kullanılarak yapılır. Bu test, akciğerlere giren ve çıkan hava miktarını ölçer. Küçük çocuklarda yapılabilse de, spirometri genellikle altı yaşından büyük çocuklar için yapılır.
 • Göğüs Röntgeni (CXR) bazı durumlarda bronş duvarı kalınlaşması gibi akciğer değişikliklerini görselleştirmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, astımlı çocukların çoğunda normal göğüs radyografileri olabileceğinden, diğer eşzamanlı hastalıkları dışlamak için bu daha yararlıdır.
 • alerji testleri genellikle astımı tetikleyebilecek veya kötüleştirebilecek alerjileri belirlemek ve dışlamak için yapılır.
 • Pik akış izleme bir tepe akış ölçer kullanılarak akciğerlerden üflenen hava miktarını ölçmek için yapılır. Bu evde de yapılabilir ve genellikle çocuklarda astım semptomlarının izlenmesi için önerilir.

Doktorlar ayrıca bazı çocuklar için belirli koşulları dışlamak için BT taramaları önerebilir. BT taraması, akciğerlerin göğüs radyografilerinden daha iyi görüntülenmesini sağlayabilir.

Astım Tedavisi

Alerji uzmanı çocuklarda astımı tedavi eder. Astım tedavisi her çocukta semptomların sıklığına ve şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Aşağıdaki ilaçlar genellikle çocukluk çağı astımı için reçete edilir.

 • Hızlı rahatlama

Solunum güçlüğü, öksürüğü veya hırıltısı olan çocuklar için hızlı rahatlama ilaçları gerekir. Ventolin HFA (albuterol) gibi intravenöz ve oral kortikosteroidler ve kısa etkili beta-agonistler yaygın olarak kullanılan hızlı rahatlama ilaçlarıdır. Astımlı çocuklar, astımın ilk belirtilerinde kullanılmak üzere genellikle inhaler şeklinde bulunan bu ilaçları her zaman yanlarında bulundurmalıdır.

 • Uzun süreli kontrol

Uzun süreli kontrol ilaçları, hava yolu iltihabını azaltır ve çocuklarda astım ataklarını ve semptomlarını önler. Nucala (mepolizumab), teofilin, Singulair (montelukast) gibi lökotrien düzenleyiciler ve Pulmicort Flexhaler gibi inhale kortikosteroidler gibi immünomodülatör ajanlar, uzun süreli astım kontrolü için verilen bazı yaygın ilaçlardır.

Astımı tetikleyen alerjiler ayrıca ilaçlar ve immünoterapi (alerji iğneleri) ile tedavi edilir. Ayrıca doktorlar, uzun süreli kontrol için her çocuk için bir astım eylem planı oluşturabilir. Bu plan, ebeveynlerin çocuğun semptomlarına dayalı olarak ne zaman ilaç değiştirecekleri veya acil yardım arayacakları gibi bir sonraki adıma karar vermelerine yardımcı olur.

Çocuklarda Astım Nasıl Önlenir?

Aşağıdaki ipuçları bazı çocuklarda astım ataklarının önlenmesine yardımcı olabilir.

 • Tetikleyicilere maruz kalmayı sınırlayın
 • Bir çocuğun yanında veya içeride sigara içmeyin
 • Sağlıklı kiloyu koruyun
 • Fiziksel aktiviteyi teşvik edin
 • Mide ekşimesi veya şiddetli asit reflüsü derhal tedavi edin
 • Programa göre bir doktora gidin

Bu önlemlere ek olarak, çocuğunuzun aşı ile önlenebilir hastalıklardan korunmasını, programa uygun çocukluk aşılarını yaptırarak sağlayabilirsiniz. Örneğin, grip ve pnömokokal pnömoni komplikasyonları açısından yüksek riskleri olduğundan astımlı çocuklara pnömokok aşıları ve yıllık grip aşıları önerilir.

Ayrıca, grip için burun spreyi aşıları (LAIV) astımlı çocuklar için kontrendike olsa da, grip aşıları (enjeksiyonlar) faydalıdır.

Astımı Önlemek İçin Yaşam Tarzı ve Evde Tedavi Yöntemleri

Çocuğunuzun astım tetikleyicilerine maruz kalmasını azaltmak için aşağıdaki yaşam tarzı değişikliklerini ve ev ilaçlarını da deneyebilirsiniz.

 • Evde düşük nemi koruyun Nemli bir iklimde yaşıyorsanız nem giderici (hava kurutucu) cihazları kullanarak.
 • Evde evcil hayvan tüylerini azaltın evcil hayvanınız varsa vakumlayarak. Çocuğun kepeğe alerjisi varsa, tüylü ve kürklü evcil hayvanlardan kaçınmak en iyisidir. Ancak halihazırda bir evcil hayvanınız varsa, onu çocuğun odasından uzak tutun ve düzenli olarak damat ve banyo yaptırın.
 • Evde klima kullanın polenlerin içeriye girmesini azaltmak için. Bu aynı zamanda iç mekan nemini ve toz akarlarına maruz kalmayı da azaltabilir. Polen mevsiminde pencereleri kapalı tutabilirsiniz.
 • İç hava kalitesini kontrol edin ve gerekirse havalandırma sisteminde küçük bir partikül filtresi kullanın. Ayrıca klima ve ısıtma sistemlerini her yıl kontrol edebilirsiniz.
 • Maruziyetten kaçınıyorum açık havada maske takarak soğuk havaya ve kuru havaya.
 • Evi düzenli olarak temizleyin tozu minimumda tutmak için. Çocuk odasında toz geçirmez yastık kılıfları ve çarşafları kurutabilirsiniz. Halıları kaldırmayı düşünün ve odalarında yıkanabilir perdeler kullanın.

Çocukluk Astımı Tekrarlar mı?

Bazı çocuklar astım semptomlarını aşabilir veya gençlik yıllarında iyileşme gösterebilir. Bununla birlikte, yaklaşık yarısında 30’lu veya 40’lı yaşlarında tekrar astım olabilir. Ne yazık ki, durumu kimin aşacağını veya gelecekte tekrar yaşayacağını tahmin etmenin bilinen bir yolu yoktur. Bununla birlikte, astımın uygun yönetimi, çoğu çocuğun büyük komplikasyonlar olmadan normal bir aktif yaşama sahip olmasını sağlar.

Akciğerler ekstra hassas olabileceğinden astım tetikleyicilerinden mümkün olduğunca kaçınmak önemlidir. Ayrıca, çocuğunuzun yanında ilaç bulunan bir inhalere sahip olduğundan ve semptomların kötüleşmesini önlemek için onu kullanmayı bildiğinden emin olabilirsiniz. Tedavi uzun olmasına ve hastalık genellikle tamamen tedavi edilememesine rağmen, tedavi planlarına bağlı kalmak çocuklarda komplikasyonları önleyebilir ve semptomların şiddetini azaltabilir.

Benzer İçerikler

Sosyal medya

0BeğenenlerBeğen
3,316TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

Falanlar Filanlar