13.2 C
New York kenti
Cuma, Mayıs 20, 2022

Dövme Tabancasında Kaç İğne Var?

Dövme tabancaları, oradaki her dövme sanatçısı için temel ekipmandır. Dövme tabancasının nasıl çalıştırılacağını ve kullanılacağını öğrenmek, yükselen dövme sanatçıları için de en büyük zorluktur. Kendinize dövme yapıyorsanız, muhtemelen dövme tabancalarının göründüğü kadar basit olmadığını biliyorsunuzdur.

Dövme sanatçılarının farklı gölgeleme, desenler ve genel dövme tasarımları oluşturmak için kullandıkları tüm bu tür iğneler vardır. Bu, dövme tabancalarının her şeyden önce birden fazla iğneye sahip olduğu (tanımayanlar için) ve bu iğnelerin her birinin farklı bir amaca hizmet ettiği anlamına gelir. Dövme sanatçıları, örneğin, dövme anahatları ve dövme boyama için aynı iğneleri kullanamazlar.

Yani dövme konusunda yeniyseniz veya sadece bu ilginç konudan haberdar olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Aşağıdaki paragraflarda dövme iğnelerinden ve kaç tane olduğundan bahsedeceğiz. Öyleyse hemen konuya girelim!

Dövme Tabancasında Kaç İğne Var?

Bariz olanı belirterek başlayalım; dövme tabancasında asla tek bir iğne olmaz. Çizgilerin türüne veya dövmecinin uygulamaya çalıştığı renk gölgelendirmesine bağlı olarak, her zaman en iyi etkileri yaratacak ve dövme işlemi sırasında en iyi güvenilirliği sağlayacak şekilde düzenlenmiş çok sayıda küçük iğne vardır.

Dövme iğneleri gruplar halinde gelir ve her iğne grubunun farklı bir kodu vardır ve dövme işini çok daha kolay ve düzenli hale getirmek için kullanılır. Kod ayrıca iğnelerin türünü, grup içindeki organizasyonunu, sağladıkları etkiyi ve çok daha fazlasını gösterir. Aşağıdaki paragraflarda bunun hakkında daha fazla bilgi edinelim.

İğne Kodları

İğne kodları, iğnenin sonunda bulunan harflerdir. Harfler iğnenin gruplandırılmasını, çapını ve iğnenin sağladığı etkiyi ifade eder. Peki ne tür iğne kodlarımız var?

Örnek kod olarak 1207RL’yi alalım. Şimdi, ilk iki hane iğnenin çapını ifade ediyor. Bu, iğnenin çok ince, orta veya daha kalın çizgiler sağlayacağı anlamına gelir. İkinci iki hane gruptaki iğne sayısını, son iki harf ise iğne gruplarının tipini veya daha doğrusu iğnelerin dövme işleminde sağlayacağı etkiyi ifade eder.

Böylece, örnek iğne kodunu takip ederek, bir grupta 7 iğneye bakacağız. İğneler 12 çapındadır (veya metrik sistem okuyucularımız için 0,35 mm), tümü yuvarlak bir astar gruplandırmasında toplanmıştır.

İğne kodlarını kullanarak dövme sanatçılarının tam olarak aradıkları iğneleri bulmaları daha kolaydır. Bu zaman kazandırır ve mümkün olan en iyi sonucu sağlar. Tabii ki, iğne kodları iğnenin doku sağlayıp sağlamadığını veya inceliklerinin ne kadar uzun olduğunu göstermez, ancak dövmecilerin bilgilerini genişletmeleri ve uygulama ve araştırma yoluyla iğneler hakkında sürekli bilgi edinmeleri gerekir.

İğne Çeşitleri

Types of Needles - Dövme Tabancasında Kaç İğne Var?
Kredi: @magicmoon_tattoo_supply

Bir gruplamada farklı sayıda iğneye sahip birkaç tür dövme iğnesi vardır. Bakalım neymişler;

 • Yuvarlak astar iğnesi – bu, ekstra hassas, karmaşık astar çalışması için kullanılan iğne türüdür. İğne nokta işi, hassas, geometrik dövmeler, kabile/Samoalı dövmeler, Japon tasarımları ve yazı için kullanılabilir. Yuvarlak gömleklerin iğne kodu RL’dir ve kısaltmanın önündeki sayı, gruptaki iğne sayısını belirtir; örneğin 9RL, gruplamada 9 iğne olduğu anlamına gelir.
 • Yuvarlak gölgelendirici iğnesi – bu tip iğne yuvarlak hatlı iğneye benzer. Tek fark gruplamada iğneler arasındaki boşluktur. İğneler arasında daha fazla yer olduğundan, temel gölgelendirme ve renklendirme, bazı çizgi çalışmaları, geometrik ve çizgi çalışmaları ve Japonca ve Samoalı dövme tasarımı için kullanılırlar.
 • Magnum gölgelendirici iğnesi – bu tip iğne esas olarak gölgeleme için kullanılır. Magnum iğneleri çok fazla mürekkep tutabilir, bu da onları renkli paketleme için mükemmel kılar. Japon ve geleneksel dövmeler, gölgelendirme ve renklendirme çalışmaları ile renk gerçekçiliği dövme tasarımları için kullanılırlar.
 • Kavisli Magnum gölgelendirici iğnesi – Bu iğneler her türlü gölgeleme işlerinde kullanılır. Hafif kavisleri nedeniyle mükemmeldirler, bu da cilt korumasının yanı sıra rahat dövme yapmalarını sağlar. Kavisli Mangumlar sıkı bir kümede gruplandırılmıştır ve en iyi sonuçlar için 7 ila 11 iğneye sahip olabilir. Kavisli Magnum’lar, renkli ambalajlardan geleneksel Japon dövmelerine kadar farklı dövme işleri için de kullanılabilir.
 • Düz gölgelendirici iğnesi – Bu, düz, kesin çizgiler oluşturmak için kullanılan iğne türüdür. İğne temiz ve net bir renk kazanımı sağlar, ancak her yeni uygulamada çizgiler daha koyu hale gelir. Bu, Flat shader’ı siyah beyaz çalışma, karmaşık çizgi çalışması, renk gerçekçiliği, gölgelendirme ve farklı dövme tasarımları için mükemmel kılar.
 • Çift yığın Magnum gölgelendirici iğnesi – bu iğne gerçekten karmaşık işler için kullanılır. Pimler süper sıkı bir şekilde paketlenir, bu da süper hassas, karmaşık gölgeleme ve renk paketleme sağlar. Bu iğne genellikle gerçekçi dövmelerin yanı sıra Japon, kabile, geleneksel ve neo-geleneksel tasarımlar oluşturmak için kullanılır.

Peki İğne Gruplarında Kaç İğne Vardır?

Sonunda hepinizin merak ettiği paragraflara ulaştık; iğne sayısı. İğne grubunda kaç adet iğne olduğunu belirlemek için iğne koduna bakmanız gerekmektedir. 1207RL iğne örneğini hatırlayın; bu, bunun içinde gruplandırılmış 07 adet 12’lik iğneler olduğu anlamına gelir. Ancak iğne sayısı hiçbir zaman kesin değildir; sanatçının vizyonu ve uygulaması için gerekli olan belirli, istenen etkileri sağlamak için her özel iğnede farklı miktarda iğne bulunur.

Bununla birlikte, belirli iğne türleri, referans için temel sayıda iğneye sahiptir. O halde bahsi geçen iğne çeşitlerine ve sıklıkla birlikte geldikleri iğne sayılarına bir göz atalım;

 • yuvarlak astar – Bahsettiğimiz gibi, yuvarlak astarda genellikle 7 ila 9 iğne bulunur.
 • Yuvarlak gölgelendirici – bu tip iğneler genellikle 1 ila 5 (küçük iğne için) ve 7 ila 21 (büyük iğne için) iğne ile gelir.
 • Magnum gölgelendirici – bu tip iğneler genellikle 7 ila 9 iğne ile gelir.
 • Kavisli Magnum gölgelendirici – normal Magnum gölgelendirici ile aynı, bu iğne 7 ila 9 iğne ile gelir
 • Düz gölgelendirici – tıpkı normal gölgelendirici gibi, bu da 7 ila 11 pin içerebilir
 • Çift yığın Magnum gölgelendirici – bu tip iğnede standart Magnum’dan birkaç iğne daha vardır, genellikle 11 ile 17 arasındadır

Görüldüğü gibi yukarıda bahsedilen iğnelerin hiçbirinde kesin veya sabit bir iğne sayısı yoktur. Dövmecinin ihtiyacına ve istenilen etkiye göre iğne sayısı değişmektedir.

Bahsetmediğimiz başka iğne türleri de vardır, bunların arasında 5 ila 20 iğne de olabilir. Örneğin, dokuma Magnum iğnesi genellikle 7 iğneye sahipken, istiflenmiş Magnum iğneleri 11 iğneye kadar sahip olabilir.

İğne gruplaması (iğne sayısı), iğne tipi ve yaygın olarak kullanıldığı dövmeler/tasarımlar hakkında ayrıntılı bilgiye ihtiyacınız varsa, aşağıdaki tabloyu kontrol ettiğinizden emin olun;

İğne Gruplandırması Tüp Boyutu İçin kullanılır
4F, 5F 4 – 5 daire Çizgiler ve detay
6F, 7F 6 – 7 daire Gölgeleme, daha kalın çizgiler ve renk dolgusu
9F 8 – 9 daire Gölgelendirme ve renk doldurma
5M1 4 – 5 daire Kalın çizgiler, renk dolgusu ve gölgeleme
7M1 6 – 7 daire Çizgiler, gölgeleme ve renk dolgusu
9M1 8 – 9 daire Kalın ana hatlar, gölgeleme, renk dolgusu
11M1 11 daire Renk doldurma ve gölgeleme
13M1 13 daire Renk doldurma ve gölgeleme
15M1 15 daire Renk doldurma ve gölgeleme
5M2, 7M2, 9M2 4 – 5 daire Ana hatlar, çizgiler, detay ve gölgeleme
11M2, 13M2 6 -7 daire Kalın ana hatlar, kalın çizgiler, gölgeleme ve renk dolgusu
15M2 8 – 9 daire Renk doldurma ve gölgeleme
5MR 4 – 5 daire Küçük çizgiler, ayrıntılı çalışma ve karmaşık gölgeleme
7MR 6 – 7 daire Çizgiler, gölgeleme, renk dolgusu ve detay çalışması
9MR 8 – 9 daire Ana hatlar, gölgeleme ve renk dolgusu
11MR 11 daire Renk doldurma ve gölgeleme
13MR 13 daire Renk doldurma ve gölgeleme
15MR 15 daire Renk doldurma ve gölgeleme
1RL, 3RL 1 – 3 tur Çizgiler, karmaşık gölgeleme ve dolgu
4RL, 5RL 4 – 5 tur Ana hatlar, gölgeleme ve doldurma
7RL 7 tur Gölgelendirme ve renk doldurma
8RL, 9RL 8 – 9 tur Gölgeleme, kalın ana hatlar ve renk dolgusu
11RL, 14RL 11 – 14 tur Gölgelendirme ve renk doldurma
3RS 1 – 3 tur Çizgiler ve küçük detay
5RS 4 – 5 tur Çizgiler, ince gölgeleme alanları ve küçük ayrıntılar
7RS 7 tur Gölgeleme, daha kalın çizgiler, küçük alan doldurma
8RS, 9RS 8 – 9 tur Gölgeleme, kalın ana hatlar ve renk dolgusu
14RS 11 – 14 tur Gölgeleme ve renk
4F, 5F 4 – 5 daire Çizgiler ve detay
6F, 7F 6 – 7 daire Gölgeleme, daha kalın çizgiler ve renk dolgusu
9F 8 – 9 daire Gölgelendirme ve renk doldurma
5M1 4 – 5 daire Kalın çizgiler, renk dolgusu ve gölgeleme
7M1 6 – 7 daire Çizgiler, gölgeleme ve renk dolgusu
9M1 8 – 9 daire Kalın ana hatlar, gölgeleme, renk dolgusu
11M1 11 daire Renk doldurma ve gölgeleme
13M1 13 daire Renk doldurma ve gölgeleme
15M1 15 daire Renk doldurma ve gölgeleme
5M2, 7M2, 9M2 4 – 5 daire Ana hatlar, çizgiler, detay ve gölgeleme
11M2, 13M2 6 -7 daire Kalın ana hatlar, kalın çizgiler, gölgeleme ve renk dolgusu
15M2 8 – 9 daire Renk doldurma ve gölgeleme
5MR 4 – 5 daire Küçük çizgiler, ayrıntılı çalışma ve karmaşık gölgeleme
7MR 6 – 7 daire Çizgiler, gölgeleme, renk dolgusu ve detay çalışması
9MR 8 – 9 daire Ana hatlar, gölgelendirme ve renk dolgusu
11MR 11 daire Renk doldurma ve gölgeleme
13MR 13 daire Renk doldurma ve gölgeleme
15MR 15 daire Renk doldurma ve gölgeleme

Paylaşmak önemsemektir!

Benzer İçerikler

Sosyal medya

0BeğenenlerBeğen
3,316TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

Falanlar Filanlar