17.5 C
New York kenti
Cumartesi, Mayıs 21, 2022

Gebelikte Sık İdrara Çıkma Nedenleri Ve Başa Çıkmak İçin İpuçları

Sık idrara çıkma, normalden daha fazla idrara çıkma dürtüsüdür. Can sıkıcı olabilse de, hamilelik sırasında sık idrara çıkma yaygın ve normal bir durumdur. İdrar sıklığı ve aciliyeti ilk üç aylık dönemde yüksek olabilir ve doğum tarihine yakın olabilir. Diğer semptomlar olmadığı sürece, hamileyken artan işeme ihtiyacı konusunda endişelenecek bir şey yoktur.

İdrar yapma dürtüsünden kaçınmak ve idrar sıklığını azaltmak için daha az sıvı tüketmek sağlığınızı etkileyebilir. Sebepler, ilişkili tıbbi durumlar, sık idrara çıkma ile başa çıkmak için ipuçları ve hamilelik sırasında sık idrara çıkma ile ilgili diğer yaygın soruların yanıtları hakkında bilgi edinmek için bu gönderiyi okuyun.

Gebelikte Sık İdrara Çıkma Ne Zaman Başlar?

Sık idrara çıkma ilk trimesterde başlayabilir ve hamileliğin erken bir belirtisi olabilir . Genellikle, kadınlar dördüncü hafta veya kaçırılan dönem civarında idrar sıklığında artış yaşayabilir .

Üçüncü trimesterde gece banyo gezileri de artabilir. Bu, yaklaşık 35 hafta veya sonrasında ortaya çıkabilir. Birçok kadın üçüncü trimesterde ilkinden daha sık idrara çıkma yaşayabilir (1) .

Hamilelikte Sık İdrara Çıkmanın Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik hormonları ve artan vücut sıvıları, hamilelik boyunca artan idrar çıkışının nedenleri olabilir. Aşağıdaki faktörler, çeşitli trimesterlerde sık idrara çıkmaya neden olabilir.

 • İlk trimester: Hamilelik hormonu hCG ve progesteron, ilk trimesterde sık idrara çıkmanın suçlusu olabilir. Bu hormonlar pelvik bölgeye kan akışını artırarak böbreklerin daha fazla çalışmasını sağlar ve idrar çıkışını artırır (2) .
 • İkinci üç aylık dönem: İkinci üç aylık döneme girdikten sonra idrara çıkma aciliyeti biraz azalabilir. Bununla birlikte, bebek büyüdükçe sık idrara çıkma yavaş yavaş artabilir. Bunun nedeni uterusun mesaneye uyguladığı artan basınç olabilir.
 • Üçüncü trimester: Bebek üçüncü trimesterin sonuna doğru pelvise düştükten sonra, mesane uterustan daha fazla baskı alabilir. Hamile kadın eskisinden daha sık tuvalete koşabilir (3) .

Gebelikte Sık İdrara Çıkmak Bir Sorun Belirtisi Midir?

Çoğu hamile kadında sık idrara çıkma normal bir hamilelik belirtisi olabilir. Bununla birlikte, aşağıdaki tıbbi durumlar da hamile kadınlarda idrar sıklığını artırabilir.

1. İdrar yolu enfeksiyonları (İYE)

İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) bazı hamile kadınlarda sık idrara çıkmaya neden olabilir. Hamilelik sırasında yaygın olarak görülen bakteriyel enfeksiyonlardan biridir ve genellikle gebeliğin 6. ve 24. haftaları arasında ortaya çıkar. Aşağıdaki belirtiler genellikle İYE’ye bağlı sık idrara çıkma ile birlikte görülür (4) .

 • Pelvik veya alt karın ağrısı veya rahatsızlığı
 • Kanlı idrar
 • Bulutlu idrar
 • İdrar yaparken yanma hissi veya ağrı
 • Artan idrara çıkma dürtüsü, ancak bir seferde sadece birkaç damla idrar üretir
 • AteşHamilelik sırasında İYE semptomları yaşarsanız derhal tıbbi yardım alabilirsiniz. Tedavi edilmezse, bu böbrek enfeksiyonları ve erken doğum riskini artırabilir.

2. Gestasyonel diyabet

Gestasyonel diyabet , bazı kadınlarda sık idrara çıkma ile de ilişkili olabilir. Bu, anne adaylarını etkileyen geçici bir diyabet şeklidir. Aşağıdaki belirti ve semptomlar sıklıkla gestasyonel diyabette sık idrara çıkma ile görülür (5) .

 • Mide bulantısı
 • Artan susuzluk
 • Tükenmişlik

Gestasyonel diyabet genellikle doğum öncesi ziyaretler sırasında test edilir ve uygun tedavi bebeğinizi etkilerinden korur. Genellikle doğumdan sonra geçse de, gestasyonel diyabet belirti ve semptomlarınız varsa gebelik komplikasyonlarından kaçınmak için tıbbi yardım almaktan çekinmeyin.

Gebelikte Sık İdrara Çıkma Teşhisi

Doktorlar, herhangi bir ilgili neden olup olmadığını bilmek için belirtilerinizi isteyebilir. Sıklıkla, ne kadar ve ne sıklıkta işediğiniz ve sıvı tüketimi miktarı hakkında bir günlük tutmanızı isteyebilirler. Belirtilerin ve sık idrara çıkmanın nedenini belirlemek için genellikle aşağıdaki tanı testleri istenir.

 • İdrar tahlili, İYE’leri tanımlamaya yardımcı olur
 • Kan testleri ve idrar testleri böbrek fonksiyonlarını tanımlamaya yardımcı olabilir
 • Böbreklerin, mesanenin ve üretranın ultrasonu herhangi bir anormallik arar
 • Mesane stres testi, öksürürken idrarın kaç kez sızdığını ölçer
 • Sistoskopi ayrıca mesaneyi ve üretrayı görselleştirmeye yardımcı olabilir.

Rutin doğum öncesi ziyaretlerde sistoskopi gibi testler istenmez. Hamile kadınların genel sağlık durumunu belirlemek için genellikle kan testleri ve idrar testleri yapılır. Jinekologlar, bir gereklilik olduğunda özel testler isteyebilir.

Hamileyken Sık İşemeyle Başa Çıkmak İçin İpuçları

Hamilelikte sıklıkla işemek doğaldır ve bundan kaçınmaya gerek yoktur. Aşağıdaki ipuçları, hamilelikte sık idrara çıkmayı yönetmenize yardımcı olabilir.

 • Mesaneyi boşaltmak için işerken öne doğru eğilin.
 • Geceleri sık idrara çıkmayı azaltmak için gün içinde daha fazla sıvı için. Yatmadan önce daha fazla sıvı içmek geceleri işemeye neden olabilir.
 • İdrar yapma ihtiyacınızı artırabileceğinden kafeinli içecek ve yiyeceklerden uzak durun .
 • İdrarınız koyu sarı ise daha fazla sıvı tüketin. Bu dehidrasyonu gösterebilir. Normal soluk sarı idrara sahip olmak için sıvılarınızı artırın.
 • Pelvik taban kas gücünü artırmak için Kegel egzersizlerini deneyin . Çalışmalar bunun bazı kadınlarda idrar kaçırmayı önleyebileceğini düşündürmektedir (6) .
 • Dışarı çıkmadan veya uzun toplantılara gitmeden önce işemeye çalışın.

İhtiyaç duyduğunuzda banyoyu kullanın. İdrarı uzun süre tutmak veya sık idrara çıkmamak için sıvı alımını azaltmak sağlıklı bir hamilelik için ideal değildir.

Sıkça Sorulan Sorular

1. İdrar öksürürken, hapşırırken veya gülerken neden sızar?

Öksürme, hapşırma veya gülme, rahmin mesaneye uyguladığı basıncı artırdığı için idrar kaçırmaya neden olabilir. Koşma ve ağır cisimleri kaldırma gibi bazı egzersizler de buna neden olabilir. Bu, genellikle üçüncü trimesterde ve doğum sonrası dönemde görülen stres üriner inkontinans olarak bilinir.

Bu, çiş tutmamak ve Kegel egzersizleri yapmakla kontrol edilebilir. Egzersiz yapmadan önce mesaneyi boşaltmak da idrar sızıntısını önlemeye yardımcı olabilir. Endişelenmenize gerek yok ve sızıntıları yakalamak için külotlu astarı birkaç ay kullanabilirsiniz.

2. Hamilelik boyunca ne sıklıkla idrara çıkmam gerekir?

Hamilelikte ne sıklıkta işediğinizle ilgili doğru ya da yanlış zaman yoktur. Bu, trimestere ve bireysel faktörlere bağlı olarak her kadında değişebilir. Yapmanız gereken tek şey susuz kalmamak için yeterince su içmek ve idrarınızın açık sarı olduğundan ve başka hiçbir belirti olmadığından emin olmaktır.

3. Geceleri işemek için uyanmaktan nasıl kaçınılır?

Gündüzleri daha fazla su içmek yatmadan önce sıvı ihtiyacını azaltabilir. Yatmadan önce su içmeyi ve mesanenizi boşaltmayı deneyebilirsiniz. Bu, gece saatlerinde idrara çıkma aciliyetini azaltabilir. Hamileyken gece idrara çıkmamak için yeterli miktarda su içilmemesi önerilmez.

4. Sürekli idrara çıkma ihtiyacı ne zaman sona erecek?

İdrar aciliyeti doğumdan sonra azalabilir. Doğumdan sonraki birkaç gün daha fazla idrar çıkışınız devam edebilir ve yavaş yavaş normal bir orana ulaşır. Çoğu kadın, bir hafta içinde hamile kalmadan önceki normal idrar sıklığına geri döner. Doğum sonrası aciliyet ve stres üriner inkontinansınız varsa doktorunuzla görüşebilirsiniz (7)

Hamilelikte sık idrara çıkma sık görülen bir durumdur. Bu hamilelik boyunca her kadında değişiklik gösterebilir. Bazı kadınlar idrar alışkanlıklarında büyük değişiklikler yaşamayabilir. Hamilelik sırasında artan idrara çıkma dürtüsüne İYE veya gestasyonel diyabet semptomları eşlik ediyorsa tıbbi yardım alın.

Benzer İçerikler

Sosyal medya

0BeğenenlerBeğen
3,320TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

Falanlar Filanlar