19.5 C
New York kenti
Çarşamba, Mayıs 18, 2022

Hamilelikte vajinada koku nasıl geçer?

Hamilelik deneyimlerini ve korkularını yakınlarınızla paylaşmak stresinizi azaltabilir. Ancak bazen eşinizle bile paylaşmaktan çekindiğiniz şeyler olabilir. Böyle bir sorun hamilelik sırasında vajinal kokudur.

Vajinadan gelen koku veya kötü koku genellikle hoş olmayan ve hakkında konuşmak utanç vericidir. Ancak bunu doktorunuzla bile konuşmamak kötü bir fikirdir ve sizde gereksiz korkular oluşturabilir. Vajinal koku hamilelik sırasında yaygındır ve zamanında ele alınmalıdır.

Bu MomJunction gönderisinde, hamilelikte vajinal kokunun nedenlerini ve kokuyu azaltmak veya ortadan kaldırmak için bazı kolay önlemleri anlatıyoruz.

Hamilelikte Vajinal Koku Normal Mi?

Hafif bir koku veya güçlü bir koku olsun, hamilelikte vajinal koku normaldir. Koku, idrardaki değişikliklerden dolayı balıksı veya amonyak benzeri olabilir. Bazen kokuya akıntı da eşlik edebilir. Seni çok rahatsız etmiyorsa, bunun için endişelenmene gerek yok. Birkaç ev ilaçları, bununla kolayca başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Hamilelik sırasında vajinal kokuya neyin neden olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Hamilelikte Vajinal Koku Neden Olur?

Vajinal koku nedenleri duruma göre değişir. Bazıları için hamilelik sırasındaki yaşam tarzı değişikliklerinden kaynaklanabilirken, diğerleri için enfeksiyonların bir sonucu olabilir.

 1. Bakteriyel vajinozis: Gebe kadınlarda görülebilen bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyonun erken evrelerinde vajinal koku ve ardından kaşıntı olur. Durum sizi çok rahatsız ediyorsa, bir doktora görünmelisiniz (1) .
 1.  Monilia mantar enfeksiyonu: Bu enfeksiyon, hormonal değişiklikler, uyku eksikliği, diyabet, dar iç çamaşırı veya giysiler veya ilaçlar ve tedavilerin bir sonucu olabilir. Maya enfeksiyonları hamile kadınlarda yaygındır ve hoş olmayan ve güçlü kokuya neden olabilir (2) .
 1. Anormal vajinal akıntı: Kokusuz vajinal akıntı genellikle hamilelik sırasında yaygındır. Ancak güçlü bir koku aldığınızda bunun nedeni tedavi edilebilecek enfeksiyonlar olabilir (3) .
 1. Kötü hijyen: Sıkı giysiler giymek, kimyasal bazlı ürünler, mendiller, spreyler kullanmak ve birkaç gün banyo yapmamak da vajinal kokuya neden olabilir.
 1. Hormonal değişiklikler ve diyet: Diğer hamilelik değişiklikleri gibi, vajinal koku da hamilelik sırasındaki hormonal dengesizlikten kaynaklanabilir. Hormon seviyelerindeki dalgalanma, hamilelik sırasında beslenme düzenindeki bir değişiklikle birleştiğinde, kötü kokulu bir vajinaya neden olabilir.

Kokunun altında yatan nedeni hedefleyen birkaç ipucu izlenerek koku azaltılabilir veya ortadan kaldırılabilir.

Hamilelikte Vajinal Kokudan Nasıl Kurtulur?

Vajinanızdan gelen kötü kokuya zamanında müdahale edilmelidir. Aksi takdirde, durum daha da kötüleşebilir. İşte alınması gereken bazı kolay önlemler.

 1. Temiz tutun: Teri emmeyen ve bölgeyi nemlendiren dar, sentetik giysilerden kaçının. Bunun yerine pamuklu külotlar ve bol pantolonlar tercih edin. Ayrıca külotunuzu birkaç saatte bir değiştirebilirsiniz.
 1. Diyete odaklanın: Vajinal koku beslenme alışkanlıklarınızdan kaynaklanıyorsa, değiştirmeyi deneyin. Örneğin, vajinal kokuya neden olabileceğinden, yiyeceklerinize aşırı şekerli şeyler almak veya sarımsak gibi keskin maddeler eklemekten kaçınılabilir. Sebze ve meyve tüketiminin artması iyidir. Özellikle spor yaparken bol sıvı tüketin.
 1. Kimyasal ürünler kullanmayın: Vajinal bölgeyi temizlemek için kullanılan kimyasal maddeler, iyi bakterileri yok edebilir ve bölgeyi bakteri/maya ve diğer enfeksiyonlara karşı hassas hale getirebilir.
 1. Kozmetiklerden uzak durun: Bazen vajinal koku, sabun, kokulu sprey ve mendil kullanımından kaynaklanabilir. Kokuyu önlemek için hamilelik sırasında bunlardan kaçınmak daha iyidir.
 1. Biraz daha: Vajinanızdaki bakteri dengesini bozduğu için duştan kaçının. Külotlu gömlekler giyin veya idrar kaçırmaya yatkınsanız iç çamaşırınızı sık sık değiştirin. Bu çözümler size yardımcı olmuyorsa, bir profesyonelle konuşmalısınız.

Doktora Ne Zaman Gidilir?

Genellikle diyet ve hormonal değişikliklerden kaynaklanan vajinal koku evde tedavi edilebilir. Ancak aşağıdaki durumlardan herhangi birinde doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

 1. Koku uzun süre devam ettiğinde ve iyileştirici önlemlerin hiçbiri yardımcı olmuyorsa.
 1. Kokuya olağandışı vajinal akıntı eşlik ettiğinde.
 1.  Kızarıklık, kaşıntı, iltihaplanma, ağrı veya sizi rahatsız eden başka bir şey yaşarsanız.

Koku gibi vajinal sorunlar utanç verici olsa da tedavi edilebileceğinden emin olabilirsiniz. Vajinadan gelen kötü kokuyu ve ayrıca herhangi bir vajinal enfeksiyon olasılığını azaltmak için uygun hijyeni uyguladığınızdan emin olun. Basit önlemler ve doğal çözümler hamilelik sırasında herhangi bir ilaç kullanma ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Ancak gerekirse kokuyu gidermek için doktorun önerdiği ilaçları kullanın.

Hamilelik sırasında vajinal koku ile uğraşmak zorunda kaldınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Benzer İçerikler

Sosyal medya

0BeğenenlerBeğen
3,312TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

Falanlar Filanlar