19.5 C
New York kenti
Çarşamba, Mayıs 18, 2022

İdeal Baba Nasıl Olunur: İyi bir baba olmanın sırrı

 

Her ne kadar bebek sahibi olmak her iki ebeveyn için de yaşamı değiştiren bir deneyim olsa da, bir çocuk doğduğunda anneye büyük önem verilir. Yenidoğanın refahının büyük bir kısmının anneye bağlı olduğuna inanılmaktadır. Bu süreçte, babalar için çocuk yetiştirmede eşit derecede gerekli olan ebeveynlik ipuçlarını genellikle unutuyoruz. Sonuç olarak, babaların nasıl iyi bir baba olunacağı konusunda kafaları karışır ve çocuklarını yetiştirirken kendilerini hazırlıksız hissederler, bu da bazen kendilerini yetersiz hissetmelerine neden olur. Ama bunun olmasına kesinlikle izin veremeyiz, değil mi? Babaların artık çocuğun yetiştirilmesinde kendilerini eksik hissetmemelerini ve özellikle ebeveynlik konusunda yeni olduklarında kendilerine güven duymalarını sağlamalıyız.

Bunu akılda tutarak, “Nasıl harika bir baba olunur?” sorusunun karmaşıklıklarını çözebilecek birkaç pratik ipucu ele aldık. Aşağıda belirtilen babalık ipuçlarını okuyun ve en sevilen baba olma yolunda ilerlemek artık hantal olmayacak. Bununla birlikte, gençlerinize sunduğunuz şey “aşk” ise, nasıl iyi bir baba olunacağına dair tüm ipuçlarına uymak zorunlu değildir – iyi okumalar!

Onları Olumlu Olumlamalarla Yıkayın:

Çocuğunuz dünyaya bir “tabula rasa” veya temiz bir sayfa ile geliyor. İnsanlar onlara izin vermedikçe değerlerini ve kimliklerini anlayamazlardı. Bir baba olarak, sizin için ne kadar özel olduklarını onlara bildirin. Onların yol gösterici ışığı olun ve hayatınızdaki önemi açısından onlara güçlü inançlar aşılayın. Bu, küçük olanla bağ kurmanın ilk ve etkili yöntemi olarak ortaya çıkabilir. Onlara hayatlarının ilk aşamasından itibaren yağdırdığınız olumlu olumlamalar, ileride çok önemli bir rol oynayacaktır; ne olursa olsun babalarının onları her zaman kabul edeceğini bilecekler.

Ara Ver ve Oyna:

Hepimiz çocukların gadget’lara artan bağımlılığıyla karşılaşmadık mı? Tehlikeli, değil mi? Ancak akıllı telefonların ve Playstation’ların özellikle 21. yüzyılda bu çocuklar için neden vazgeçilmez hale geldiğini anlamamızın zamanı geldi. Ebeveynlerinin onlarla geçirdiği kaliteli zamanın olmamasıdır. O yüzden artık o “yok baba” olmayın. İç ve dış mekan spor malzemelerinizi alın ve çocuklarınızla oynayın. Buna en yeni oyun aletlerinden daha çok ihtiyaçları var. Oyun dizüstü bilgisayarlarından daha fazlası olduğunu, bir ebeveynle oynamanın daha fazla hayat olduğunu bilmelerini sağlayın. Bu eğlenceleri onlarla paylaşın ve şimdiye kadarki en iyi baba olmaya birkaç adım daha yaklaşın! Ayrıca çocuklar kaliteli oyun süresi sayesinde her zaman daha iyi ve daha hızlı öğrenebilirler.

Okuma Zamanı Harcayın:

Çocuklarınıza kitap okumak asla yanlış gidemez. Evet, gerçekten de programınız çok yoğun olabilir, ancak onlara her zaman düzenli olarak en azından yatmadan önce hikayeler okuyabilir ve iyi bir gece uykusu için bu hikayeler aracılığıyla onları rüyalar diyarına götürebilirsiniz. Son derece önemli bir alışkanlık olan onlara kitap okumak, çocuklarınıza eğlenceli bir öğrenme deneyimi sunacak ve çocuklar aynı alışkanlığı büyürken onlara da aşılayacaktır. Ayrıca, çocuğunuzla her zaman okuma yoluyla özel bir bağ kurabilirsiniz. Bu yüzden daha fazla gecikmeden, çocukların yatmadan önce kitaplarını alın ve iyi geceler öpücüğü vermeden önce çocuklara okuyun!

Çalışmak? Onları Yanınızda Getirin:

Daha önce de belirtildiği gibi, çocuğunuz temiz bir sayfa ile doğar. Onlara mutlu ve rahat bir yaşam sunmak için her gün yaptığınız geçim kaynağının veya sıkı çalışmanın farkında değiller. Sonuç olarak, bazen hayatlarının belirli yönlerinde yokluğunuzu anlayamayabilirler ve o özel Yıllık Gün kutlamasında bulunmadığınız için size kin besleyebilirler. Aynı durumdan kaçınmak için, bazen onları işinize ekleyin ve iş hayatınıza ve bütün gece dizüstü bilgisayarla uyumamanın, önemli konferanslara katılmanın veya son teslim tarihlerini karşılamanın nedenlerine bir göz atın. Bu, sıkı çalışmanızı kabul etmelerini ve size karşı daha sevgi dolu olmalarını sağlayacaktır.

Bebek Mama ile Ebeveynlik Görevlerini Paylaşın:

“Anne görevleri” fikrinden kaçının. Daha iyi bir baba olmak, eşinizle sorumlulukları paylaşmak ve ebeveynliği yalnızca annelerin üstlenmesi gereken bir şey olarak görmeyen o baba olmak demektir. Çocuğunuza o eğlenceli banyoyu yapın, tereddüt etmeden bezini değiştirin, o eğlenceli doğum günü partisi için giydirin, besleyin ve sık sık yatırın. Bunların yapılmasıyla çocuklar, sonunda dışarıda da uygulayabilecekleri eşitlik fikrini kabul edeceklerdir. Ayrıca, “Paylaşmak Önemsememektir” sözünde de söylendiği gibi, ebeveynlik sorumlulukları eşit olarak paylaşılırken çocuğunuz sizin şefkatli benliğinize şahit olacaktır.

İyi Bir Baba Olmak İçin İzlenmesi Gereken Nitelikler

Hiçbir baba birbirine benzemese de, her babanın ebeveynlik yaparken benimseyebileceği bazı temel nitelikler vardır. Aşağıda, “Nasıl iyi bir baba olunur” sorgunuza tam olarak cevap verecek olanlardan bazıları listelenmiştir:

Sabır Anahtardır:

Yoğun programınız ve çocuklarınızın tekrar eden hataları bazen sizi hayal kırıklığına uğratabilir ve sık sık onlara kızmanıza neden olabilir. Sonuçta insan olduğun için böyle olmak günah olmasa da, çocukların iyi ve kötü deneyimlerini paylaşırken artık kendilerini güvende hissetmediği o “kızgın baba” olmak istemezsin, değil mi? Kızgın bir baba onları sadece korkutup kaçıracak ve baba-çocuk ilişkisini zamanla kırılgan hale getirecektir. Bu senaryoda, biraz sabrınız uzun bir yol kat edecek ve çocuklarla olan bağınızı güçlendirmek için harikalar yaratacaktır. Çocuklarınız hala büyüyor; onlar masum ruhlardır. Onlara karşı sabırlı olun ve zaman zaman onları biraz gevşek bırakın. Yoga yapın ya da kendinizi sakinleştirmek için dışarıda bir gezintiye çıkın. Bu şekilde çocuklarına iyi bir baba olacaksın.

Vaaz Ettiklerinizi Uygulayın:

Çocuklar izliyor ve öğreniyor. Onlara belirli bir şekilde hareket etmelerini, dürüst ve doğru olmalarını söylediğinizde, sizin de aynı şeyi yaptığınızı görene kadar bunu iyi bir şekilde kaydetmeyeceklerdir. Bu nedenle, onlar için doğru örnek oluşturmak son derece önemlidir. Düşüncesiz davranış ve davranışlardan, açgözlülük ve tembellikten, hayata olumsuz yaklaşmaktan ve hatta aşırı alkol ve hatta çok fazla sigara içmekten kaçının. Bunun yerine daha iyi bir insan olmalarına yardımcı olmak için hayatlarını olabildiğince pozitiflikle doldurun.

Hataları Kabul Edin ve Özür Dileyin:

Sen bir babasın ve aynı zamanda yaşayan bir varlıksın. Yani, kesinlikle sen de hata yapacaksın. Ancak yaptığınızda, hataların size ait olduğundan emin olun ve özür dileyin. Bu, çocuklarınıza hataların her zaman önlenemediği büyüme yolculuğuna yakından bakmalarını sağlayacaktır. Bu amaçla özür dilemenin değerini ve affetmenin getirdiği huzuru da anlayacaklardır.

Kızları İçin Nasıl İyi Bir Baba Olunur?

Babaların kızlarının ilk aşkı olduğuna inanılır. Ancak cinsiyetlerindeki farklılığın bir sonucu olarak, babalar, özellikle kızlar büyüyüp ergenliğe ulaştıklarında, kızlarını doğru şekilde yetiştirmeyi genellikle zor buluyor. Ancak bu endişelere bir son verelim, çünkü babaların kızlarını tam gerektiği gibi yetiştirmelerine yardımcı olabilecek bir ipuçları listesi hazırladık. Her kızın hak ettiği mükemmel baba olmanın aşağıda belirtilen sırlarını okuyun:

Aşk, Aşk ve Aşk!

Kızlarınızı oyuncaklarla, süslü elbiselerle şımartmak bir şeydir ama onları koşulsuz sevmek bambaşka bir iştir. Kızınızın babasının onu sevdiğini bilmesini sağlayın. Kadınların genellikle güvensizlik ve korkularla boğuştuğu bir dünyada, onlara bolca sevgi ve destek sunun.

“Tehlikedeki Damsel” Fikrinden Artık Yok:

Dünyanın özellikle kadınlar için korkutucu bir yer olma eğiliminde olduğu acı bir gerçektir. Sonuç olarak, kızlara her zaman 7/24 korunmaları gerektiği hissettirilir. Ama onun kurtarılmaya ihtiyacı olan kırılgan bir prenses olduğu fikrini beynine yerleştirmeyin. O yapmaz. Sadece kendi savaşlarıyla savaşabilmesi için iyi yetiştirilmesi gerekiyor. Güçlü yönlerinin farkına varmasını sağlayın, ancak aynı zamanda zayıf yönleriyle savaşmasını da öğretin. Sizin tarafınızdan güçlü bir kişilik olarak büyük saygıyla karşılanan kızınız, dünyanın geri kalanından neyi hak ettiğini anlayacaktır.

Büyürken Onun Kayası Olun:

How to be an Ideal Dad secret to being a good father 1 - İdeal Baba Nasıl Olunur: İyi bir baba olmanın sırrı

Shutterstock

Babalar, kızlarıyla regl dönemleri, bedensel değişiklikler veya erkek arkadaş hakkında tartışırken, şüpheye yer bırakmayacak şekilde, genellikle bir gariplik duygusuyla karşılaşırlar. Ancak, bu garip duygunun hareketlerinizi yönlendirmesine izin vermek, sizi sadece kız arkadaşınızdan uzaklaştıracaktır. Ergenlik dönemini onunla tartışırken aktif bir rol aldığınızdan ve onunla duygusal olarak meşgul olduğunuzdan emin olun, özellikle de büyüdüğünde, çünkü sık sık güvensizliklerle karşılaşacaktır. Ek olarak, lisedeki tüm aşkları veya üniversiteye olan aşk ilgisi hakkında konuşmak için en çok ihtiyaç duyduğu arkadaş olun, böylece yol arkadaşlığına giden karmaşık geçişte gezinmesine yardımcı olabilirsiniz.

Oğullarınıza Nasıl İyi Bir Baba Olabilirsiniz?

İlk aşamalarda baba-oğul ilişkisi genellikle eğlenceli ve oyun gibi olsa da zamanla aralarındaki bağ birkaç nedenden dolayı azalmaya başlar; biri toplumsal koşullanma ve baskılar. Ama artık çocuklara nasıl harika bir baba olunacağı konusunda endişelenmeyin, çünkü biz yardım etmek için buradayız. Bu ikili arasındaki boşlukları birleştirmenin doğru yolu, oğul doğduktan hemen sonra güçlü bir ilişki temeli oluşturmaktır. Bu nedenle, babaların oğullarıyla olan ilişkilerinin gücünü korumalarına yardımcı olmak için, oğullar için en iyi baba olmanın nasıl olacağına dair aşağıdaki ipuçları her zaman işe yarayacaktır:

Toksik Erkekliğe “Hayır” Deyin:

Erkek çocukların genellikle güçlü, tek ekmek kazanan ve aşırı duygulardan yoksun olmaları beklenir. Büyüdüklerinde aileleri için koruyucu kalkan olmaları söylenir. Bu toksik erkekliktir ve derhal ortadan kaldırılması gerekir. Çocuklara karşı duyarlı olun ve ihtiyaç duyduklarında duygularını ifade etmelerine izin verin. Hem mutlu hem de hüzünlü gözyaşı döktükleri için onlarla alay etmeyin ve ağladıkları için başkaları onlarla dalga geçtiğinde onlar için ayağa kalkmayın. Bu, oğullarınızın erkeklikle ilgili her zaman oldukları kişi olmalarını engelleyen tüm asırlık yüklerden kurtulmalarını sağlayacaktır. Özellikle bu desteğin bir babadan, bir erkekten geldiğini gördüklerinde, onları kayıtsız bırakan normlara artık bağlı kalmayacaklardır.

Duygusal Olarak Erişilebilir Olun:

İyi bir baba olmak, çocuklara her zaman destek olmak demektir. Oğulların hayatındaki duygusal varlığınız onlar için dünyalar anlamına geliyor. Henüz kendilerini ifade etmeyi öğrendikleri için bunu ifade etmeyebilirler, ancak sizi istediklerini bilmelisiniz. Yoğun günlük hayatınızdan biraz zaman ayırın, onlarla oturun ve sohbet edin. Onlarla eğlenceli bir sohbet edebilir ve her türlü duygularını paylaşırken kendilerini güvende hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Sonuç olarak, dünyaya bir varlık olabilecek duygusal olarak istikrarlı oğulları yetiştireceksiniz. Sayende!

Sevgi ve Saygının Önemini Gösterin:

Oğullarınızı iyi birer adam olarak yetiştirmenin en iyi yolu, eşinize en üst düzeyde sevgi ve saygıyla davranmaktır. Karınıza olan sevginiz, oğullarınızı büyüdükçe şefkatli ve sevgi dolu erkekler haline getirmede çok önemli bir rol oynar. Oğullarınızla anneleri için sürpriz bir doğum günü partisi düzenleyin, onu bir randevuya çıkarın ve oğullarınız onun babaları için ne kadar özel olduğunu görecekler.

İyi Bir Bekar Baba Olmanın Adımları

Ebeveynlik görevleri iki ortak arasında paylaşılabilirken, çocukları bekar bir baba olarak yetiştirmek tamamen farklıdır. Çocuğunuza en iyi ebeveyn olmaya çalışan bekar bir babaysanız, arkanızdayız. İyi bir bekar baba olmak için kullanılabilecek yöntemlerin listesi aşağıdadır:

Güçlü Bir Destek Ekibi Uzun Bir Yola Çıkacaktır:

Bekar bir baba ne kadar güçlü ve yetenekli olursanız olun, bir insan olarak şüphesiz zaman zaman kendinizi kötü hissedeceksiniz ve ebeveynlik yaparken sizi yalnız hissetmeye zorlayacak aksilikler de yaşayacaksınız. Ancak kendinizi huzursuz hissetmek yerine yardım isteyin. Mahallenizden veya ebeveynlerinizden güçlü bir destek sistemi arayın ve ebeveynlik fikirlerini tartışmak için onlarla bir araya gelmeyi planlayın. Çevrenizdeki insanlardan biraz yardım alarak çocuklarınız için harika bir bekar baba olabilirsiniz.

How to be an Ideal Dad secret to being a good father 2 - İdeal Baba Nasıl Olunur: İyi bir baba olmanın sırrı

Shutterstock

Deneyimlerinizi Paylaşın, Ama Doğru Zamanda:

Çocuklara neden ve nasıl onlar için tek ebeveyn olduğunuzu bildirdiğinizden emin olun. Ya bekar bir baba olmanıza neden olan eşinizden ayrılmanız ya da taşıyıcı annelik ya da evlat edinme yoluyla çocuk sahibi olmanız; Doğru zaman geldiğinde, onlara nedenini açıklayın. Böylece çocuklarınız diğer çocukları iki ebeveynli gördükleri için kafa karışıklığı yaşamayacak ve aileyi olduğu gibi kabul etmeyi öğreneceklerdir.

Bu nedenle, göründüğü kadar zor, doğru şekilde yapılırsa daha iyi bir baba olma yolculuğu sorunsuz olabilir. Çocuklara sevgiyi sağlamak en büyük öncelik olarak, babalar çok kolay bir şekilde süper baba olabilirler. Ve artık nasıl en iyi baba olacağınızı merak etmenize gerek kalmayacak, çünkü zaten bir baba olacaksınız. Çok mutlu ebeveynlik!

 

Benzer İçerikler

Sosyal medya

0BeğenenlerBeğen
3,312TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

Falanlar Filanlar