28.7 C
New York kenti
Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Michael Saylor Serveti Ne Kadar? Michael Saylor Kimdir?

Michael Saylor, Amerikalı bir girişimci ve iş yöneticisidir. Yazılım şirketi MicroStrategy’nin kurucu ortağı, başkanı ve CEO’sudur. Haziran 2022 itibariyle net değerinin 850 milyon dolar olduğu tahmin ediliyordu – bu çoğunlukla iki varlığa bağlı: MicroStrategy’nin mülkiyeti ve Bitcoin varlıkları.

Michael Saylor Serveti

Haziran 2022 itibariyle, Michael Saylor’un net değerinin 850 milyon dolar olduğu tahmin ediliyordu. Bunun çoğunluğu, her ikisi de yüksek oynaklık yaşayan MicroStrategy hisselerine ve Bitcoin holdinglerine bağlı. Bu nedenle, net değeri dramatik yukarı ve aşağı dalgalanmalara tabidir.

Gençlik Yılları

Saylor, 4 Şubat 1965’te Lincoln, Nebraska’da doğdu ve ilk yıllarını, babası Hava Kuvvetleri’nde başçavuş olduğu için dünya çapında sayısız Hava Kuvvetleri istasyonunda geçirdi. Saylor’un ailesi, o 11 yaşındayken Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü yakınlarındaki Fairborn, Ohio’ya taşındı.

Liseden sonra Saylor, MIT’ye tam burslu olarak katıldı. 1987 yılında havacılık ve uzay bilimleri ile bilim, teknoloji ve toplum dallarında çift anadal yaparak mezun oldu.

MikroStrateji

1989’da Saylor ve diğer MIT öğrencisi Sanju Bansal, yazılım şirketi MicroStrategy’yi kurdu. Şirket 1998’de halka açıldı ve 2000’lerin başında dünyanın en büyük kurumsal istihbarat yazılımı şirketlerinden biriydi.

Saylor, kuruluşundan bu yana MicroStrategy’nin (MSTR) CEO’sudur ve şu anda şirketin hisselerinin %23,7’sine sahiptir. Mevcut hisse fiyatıyla, bu, MSTR’nin hisselerini kabaca 450 milyon dolar olarak değerlendiriyor.

Ağustos 2020’de MicroStrategy, Bitcoin’e 250 milyon dolar yatırım yaptığını ve bunu yapan ilk halka açık şirketlerden biri olduğunu duyurduğunda manşetlere girdi. Şirket o zamandan beri Bitcoin’e yatırım yapmaya devam etti ve Haziran 2022 itibariyle şu anda yaklaşık 2,8 milyar dolar değerinde 129.218 BTC’ye sahip.

Bitcoin

2020’de Saylor, şirketi için 175 milyon dolar değerinde kripto para satın alarak Bitcoin’in önemli bir savunucusu oldu. Bu hamle, MicroStrategy’yi Bitcoin’i rezerv varlık olarak tutan ilk halka açık şirket yaptı.

Saylor, Bitcoin’in sonunda bir değer deposu olarak altının yerini alacağına ve hatta ABD dolarını önem açısından geçebileceğine inandığını söyledi. Ayrıca Bitcoin satın almayı Amazon ve Google gibi erken aşamadaki şirketlere yatırım yapmaya benzetti.

Kamuya yaptığı açıklamalara dayanarak, şu anda yaklaşık 400 milyon dolar değerinde 17.732 Bitcoin’e sahip.

Tartışma

Şirket, muhasebe standartlarının incelenmesinin ardından 20 Mart 2000 tarihinde önceki iki yıla ait finansal sonuçlarını yeniden düzenleyeceğini ilan etmiştir. Dot-com balonunun patlaması olarak bilinen olayda, hisse başına 7 dolardan bir yılda 333 dolara yükselen hisse senedi fiyatı, tek bir günde hisse başına 120 dolar veya yüzde 62 düştü.

Saylor ve diğer MicroStrategy yöneticileri daha sonra SEC tarafından dolandırıcılıkla suçlandı. Şirketin rapor edilen kazançlarını şişirmek için “muhasebe hileleri” kullanmasına ilişkin suçlamalar.

Dava sonunda, Saylor ve diğer yöneticilerin her biri toplam 350.000 dolar ve toplam 10 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etmesiyle sonuçlandı. Suç duyurusu yapılmadı.

Michael Saylor Net Worth yazısı ilk olarak Pulptastic’te göründü.

Benzer İçerikler

Sosyal medya

0BeğenenlerBeğen
3,430TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

Falanlar Filanlar