19.5 C
New York kenti
Çarşamba, Mayıs 18, 2022

Yeni Doğan Bebek Ne Sıklıkla Yıkanmalı? En Çok Sorulan Sorular!

Yeni ebeveynlerin, bebeği yıkamak da dahil olmak üzere bebeklerinin bakımıyla ilgili birkaç sorusu olması muhtemeldir. Banyo, bebek bakımının önemli bir parçasıdır ve ebeveynlerin bebekleriyle bağ kurmaları için iyi bir zamandır. Bununla birlikte, yeni doğan bebeğinizi yıkama sıklığı, daha büyük bebeklerle aynı değildir. Yenidoğanın cildini sağlıklı tutmak ve herhangi bir rahatsızlığı önlemek için yeterli sıklıkta banyo yapmak önemlidir.

Yenidoğana ne zaman banyo yaptırılacağını, yeni doğan bebeklerin ne sıklıkla yıkanacağını ve yeni doğan bebeklerin yıkanmasıyla ilgili güvenlik ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Yeni Doğan Bebeğinize Ne Zaman Banyo Yapmalısınız?

Dünya Sağlık Örgütü, yenidoğana ilk banyosunu yapmadan önce 24 saat beklemenizi önerir. Herhangi bir nedenle banyo yapmayı 24 saat erteleyemiyorsanız, bebeğin doğumundan sonra en az altı saat bekleyin. Bebeğin ilk banyosu her zaman sünger banyosu olmalıdır çünkü göbek kordonu güdüğü hala sağlam kalacaktır. Yaklaşık bir veya iki hafta süren kuru güdük düşene kadar bebeğinize sünger banyosu yapın. Daha sonra bebeğinizi geleneksel şekilde bir küvette yıkayabilirsiniz.

Yenidoğan bebeğinize doğumdan hemen sonra banyo yaptırmaktan kaçınmak önemlidir çünkü çok erken banyo yapmak aşağıdaki sorunlara yol açabilir (1) .

  • Ten tene bakım ve emzirmeye müdahale eder: Yenidoğan bebeğinize doğumdan hemen sonra banyo yaptırmak, anneye erişimini kısıtlayabilir. Erken annelik bağı, ten tene bakım ve emzirme için hayati önem taşır, bebeğin sağlıklı büyümesi için hayati önem taşır. Emzirmenin faydaları anne için bile faydalıdır.
  • Sıcaklığı ve kan şekerini etkiler: Yenidoğanların vücutlarının rahim dışındaki dünyaya uyum sağlaması için biraz zamana ihtiyacı vardır. Doğumdan hemen sonra yeni doğmuş bir bebeği yıkamak, vücudun sıcaklığı düzenlemesini zorlaştırabilir ve hipotermi (düşük vücut ısısı) riskini artırır. Erken banyo yapmanın stresiyle birleşen hipotermi, bazı bebeklerin hipoglisemi (düşük kan şekeri) yaşamasına bile neden olabilir.
  • Kuru cilde yol açar: Yenidoğan bebeğinizin cildi, cildi mikroplardan ve kuruluktan koruyan vernix caseosa adı verilen mumsu bir maddeyle kaplıdır . Banyo yapmak verniksi yıkayarak bebeğin cildini kuruluğa ve küçük cilt enfeksiyonlarına yatkın hale getirebilir.

Yenidoğanı Banyo Yapmak İçin En İyi Saat Nedir?

Günün sonunda yatmadan önce banyo yapmak yenidoğan için rahatlatıcı ve rahatlatıcı bir deneyim olabilir (2) . Banyo yapmayı bebeğin uyku rutininin bir parçası haline getirebilirsiniz. Bebeği alışması için her gece aynı saatte yıkayın.

Son besleme ve banyo arasında 20-30 dakikalık bir boşluk bırakın. Bebeği banyodan sonra da besleyebilirsiniz. Ancak, huysuz ve açsa bebeği yıkamaktan kaçının. Ayrıca, banyoyu olumsuz duygularla ilişkilendirmelerine neden olabileceğinden, bebeği yorgun ve huysuzken banyo yaptırmayın.

Yeni Doğanı Ne Sıklıkla Yıkarsınız?

Yenidoğanların her gün yıkanması gerekmez ve haftada iki ila üç banyo onları temiz tutmak için yeterlidir (3) . Yenidoğanı haftada üç defadan fazla yıkamak istiyorsanız, çocuk doktorunun görüşünü alın. Bebeğin yüzünü, ellerini, boynunu ve poposunu her gün su veya süngerle yıkayabilirsiniz çünkü bu bölgeler kolayca kirlenebilir.

Bebeğinizi Her Gün Ne Zaman Yıkayabilirsiniz?

Bebeği ilk yıl boyunca haftada üç defadan fazla yıkamamak en iyisidir (1) . Haftada üç defadan fazla banyo yapmak bebeğin cildini kurutabilir ve rahatsızlığa neden olabilir. Bebeğiniz 12 aydan büyük olduğunda, onu her gün suyla yıkayabilirsiniz. Bazı yeni doğanlar küvette banyo yapmaktan keyif alabilirler ve bu da banyo yapmayı küçük olanla bağ kurmak için harika bir zaman haline getirir. Bu gibi durumlarda, doktora danıştıktan sonra bebeğe üç defadan fazla banyo yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Yeni Doğan Nasıl Yıkanır?

Göbek bağı kuruyup düşene kadar bebeğe sabunlu suyla sünger banyosu yaptırmalısınız. Daha sonra bebeği bir küvette bebek sabunu ve su kullanarak her zamanki gibi yıkayabilirsiniz. Bebeğin saçını ve saç derisini yıkadığınızdan emin olun. Bebeği nemlendirmek ve bezlemek için iyi bir banyo sonrası rutini de çok önemlidir. Bebeği yıkamak ve izlenecek adımlar hakkında her şeyi buradan okuyabilirsiniz .

Yenidoğanı Banyo Yapmadan Ne Kadar Sürebilirsiniz?

Bebeği haftada üç kereden daha az yıkayabilirsiniz. Alternatif olarak, göbek kordonu düştükten sonra bile sünger banyosu yapabilir ve bebeği sadece kirli ve kirli olduğunda küvette yıkayabilirsiniz. Ebeveynler sadece yüz, eller, boyun ve popoyu yıkamayı tercih edebilirler. Bu, tepeleme ve kuyruk ekleme (4) olarak bilinir . Sonuç olarak, ebeveynler kendi seçimlerine ve çocuk doktorunun görüşüne göre bebeği yıkama sıklığını seçebilirler.

Yeni Doğan Bebeğinizi Banyo Yapmak İçin Güvenlik İpuçları

Yenidoğan bebeğinizi banyo yaparken izlemeniz gereken bazı güvenlik ipuçları (5) .

  • Bebeğin banyosu için ihtiyacınız olan tüm eşyaları toplayın ve erişebileceğiniz bir yerde saklayın.
  • Aşırı ısınmayı veya soğumayı önlemek için rahat bir su sıcaklığı koruyun. Su, 100°F’nin (37.7°C) biraz üzerinde olmalıdır.
  • Su sıcaklığını doğru bir şekilde kontrol etmek için bir banyo termometresine yatırım yapın. Termometreniz yoksa dirseğinizi suya batırın. Su ılık olmalı, sıcak veya soğuk değil.
  • Bebeğinizi küvette gözetimsiz bırakmayın. Bebeğinizi yıkarken diğer dikkat dağıtıcı şeylere dikkat etmekten kaçının.
  • İhtiyacınız olan bir şeyi unuttuysanız, birinden yardım isteyin veya kendiniz almanız gerekiyorsa bebeğinizi yanınıza alın.
  • Yeni doğan bebeğinizin vücudunu her zaman sıkı tutun, çünkü üzerine sabun sürmek onları kayganlaştırabilir.
  • Bebeği banyodan hemen sonra kurulamak için bir havlu kullanın. Tahrişe neden olabileceğinden cildi ovalamayın.

Yeni doğan bebeğinizi yıkamak, ebeveynlerin bebekle bağ kurması için iyi bir an olabilir. Aynı zamanda iyi bir hijyen sağlar. Banyo yaparken aşırıya kaçmanıza ve haftada üç kez ile sınırlı tutmanıza gerek yok. Bebeğin göbek bağı düşene kadar sünger banyoları önerilir. Bebeği sık sık yıkamak istiyorsanız, önce çocuk doktorunun görüşünü alın.

Benzer İçerikler

Sosyal medya

0BeğenenlerBeğen
3,312TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

Falanlar Filanlar